Jazda na rowerze to rodzaj aktywności, który jest wskazany niemal dla wszystkich. Jeżdżąc na jednośladzie, robimy coś pozytywnego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wycieczka rowerowa niesie ze sobą nie tylko korzyści prozdrowotne, ale i estetyczne. Tyle ładnych miejsc i pejzaży nie da się zobaczyć ani się nimi zachwycić- pędząc na złamanie karku samochodem.
<h2> Dlaczego warto od czasu do czasu zamienić samochód na rower? </h2>
A choćby dlatego, że taka zamiana jest znacznie korzystniejsza dla naszego kręgosłupa. Dzięki zajęciom ruchowym na rowerze przestanie być taki spięty i naprężone, a wszelkie dolegliwości bólowe znikną. Rower niejako oszczędza też nasze stawy kolanowe, co wraz z upływem lat nabiera dla nas coraz większej wagi.
Przewaga roweru nad samochodem polega i na tym, że nie szkodzi on środowisku. Poza tym, gdy całe miasto stoi w gigantycznym korku, rowerem można wszędzie dojechać. Samochód zwłaszcza w godzinach powrotu ludzi z pracy nie daje takiej gwarancji. Szybki powrót samochodem w szczytowym momencie zakorkowania miasta jest tak samo prawdopodobny, jak rychła wygrana w Lotto.
<h2> Co daje jazda na rowerze? </h2>
Przede wszystkim doskonale dotlenia organizm. Takiej dawki ożywczego dla organizmu tlenu nie da żaden jogging czy spacer. Ponadto dzięki jeździe na rowerze można sobie wymodelować i to zauważalnie uda oraz pośladki. Szaleństwa na rowerze wzmacniają też mięśnie i skutkują tym, iż wolniej się męczą. Rower to też genialna metoda na walkę ze słabą kondycją.
Za jego skromnym pośrednictwem można odzyskać dawną energię i wigor. I to pomimo faktu, iż mocno zaniedbało się wcześniej aspekty kondycyjne. Wreszcie rower i jazda na nim to doskonała metoda gubienia zbędnych fałdek i niechcianych kilogramów. Na rowerze da się spalić nawet 800 kalorii w godzinę. Oczywiście ich ilość zależy głównie od tempa i jakości pedałowania. Jeśli się ją utrzymuje na wysokich obrotach, ubytek tkanki tłuszczowej będzie szybciej dostrzegalny.
Bieganie a może rower? Na czym więcej spalimy kalorii?
<h2> Jazda na rowerze- efekty </h2>
Efektem niejako ubocznym jazdy na rowerze będzie poprawienie kondycji fizycznej. Takie czynności jak dźwiganie siatek, szybszy marsz czy wchodzenie po schodach nie będą się kończyły zadyszką. Jazda na rowerze przyczynia się też do zwiększenia pojemności płuc.
To dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do częstych przeziębień oraz alergii. Wreszcie jazda na rowerze polepsza jakoś snu i sprawia, iż zasypia się jak niemowlak. Długofalową korzyścią jazdy na rowerze jest też zgrabna sylwetka i zdrowe, jędrne ciało.