Odwiedź nas na:
Twój koszyk:

Masaż głęboki i słuszność jego zastosowania u sportowców

Masaż głęboki i słuszność jego zastosowania u sportowców

Uprawianie dyscyplin sportowych często wiąże się z narastającymi przeciążeniami układu ruchu. Objawia się to często bolesnością, sztywnością mięśniową i ograniczeniem ruchomości w stawach. Ignorowanie objawów z czasem doprowadzić może również do objawów neurologicznych takich jak mrowienia kończyn i osłabienie siły mięśniowej. Przy wzrastających obciążeniach treningowych nie da się uniknąć przeciążeń lecz istnieją sposoby na to, by je zminimalizować do takiego stopnia aby organizm był w stanie sobie z nimi poradzić.

Na początku należy się jednak zastanowić na jakich poziomach najczęściej będzie dochodzić do dysfunkcji u sportowców. Regularne przeciążanie mięśni będzie predysponować do skracania ich długości oraz sklejania się warstw mięśniowo –  powięziowych, to z kolei będzie przekładać się na powstawanie bolesnych punktów spustowych prowadząc do nieprawidłowej pracy mięśni i ograniczenia zakresów ruchomości. Staw, na który będą działać niezrównoważone siły otaczających go struktur będzie znacznie podatniejszy na urazy i kontuzje. Aby przerwać to błędne koło prowadzące do urazu należy przyłożyć szczególną uwagę do zwiększania siły z jednoczesnym utrzymywaniem maksymalnej elastyczności mięśni i powięzi. W tym celu warto zawsze po treningu wzmacniającym wykonać serie ćwiczeń stretchingowych, co jest bardzo ważne. Niemniej często nie wystarcza to by utrzymać układ ruchu w odpowiedniej kondycji. Jedną z propozycji działania w takiej sytuacji może być wizyta u fizjoterapeuty, który wykona tytułowy masaż głęboki. Jest to forma masażu terapeutycznego, którego zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego spoczynkowego napięcia mięśni, a także poprawa  ślizgu warstw powięziowych. Działania te poprzedza szczegółowe badanie ograniczeń ruchu oraz restrykcji tkanek miękkich.

Jest to więc przemyślany proces działający w konkretnym miejscu zaburzenia. Masaż głęboki to skuteczna metoda profilaktyki urazów, a także użyteczna forma leczenia już zaistniałych dysfunkcji. Likwiduje on punkty spustowe, przywraca odpowiednią długość tkanek miękkich i umożliwia wykorzystanie maksymalnych możliwości fizycznych organizmu. Nie zapominajmy,  że na zadowalający wynik sportowy składa się ciężki trening ale również mądry i skuteczny wypoczynek i regeneracja, którego częścią może być właśnie masaż głęboki, na który zapraszamy do gabinetu MK fizjoterapia.

X